loading1
loading2
alt

O kostce granitowej słów kilka

category

Kamieniarstwo

author

Juliusz Ganicz

Na polskich cmentarzach od kilku lat coraz częściej mówi się o kostce granitowej. Bazą dobrze położonej kostki granitowej jest odpowiednie dobranie mieszanki piasku i różnego rodzaju spoiw – począwszy od cementu, kruszywa, żwiru, żywicy itp.

Często słychać opinię o kostce, że raz położona będzie wieczna i praktyczna. Jest w tym sporo racji. Kostka granitowa jest wieczna, ale sama w sobie. Natomiast nawierzchnia z granitu nie jest już wieczna. Nawierzchnia z kostki granitowej też ma swoje wady! Źle dobrana podbudowa i wypełnienie mogą spowodować wypadanie pojedynczych kostek granitowych, a następnie całych połaci. Przed przygotowaniem podłoża do położenia kostki granitowej należy rozważyć docelowo jej przydatność (czy to ma być miejsce komunikacyjne, czy wizualne). Po dokonaniu analizy przygotowujemy odpowiednio podłoże, tj. zdejmujemy humus, wibrujemy zagęszczarką oraz rozkładamy folię na podłoże. Następnie nawozimy warstwę suchego betonu, ugniatamy zagęszczarką i następnie po wyschnięciu wysypujemy żwir wraz z cementem (tzw. suchy beton), na którym będziemy układać kostkę granitową.

Następnym kryterium nad którym musimy się zastanowić myśląc o kostce, jest jej wielkość. Po dokonaniu wyboru możemy zacząć układać, pamiętając o niezbędnych przygotowaniach tj. obrzeża, spady, odprowadzenia wody itp. Następnie należy uklepać kostkę granitową zagęszczarką. W trakcie zagęszczania spoiw suchy beton zostaje ubity, a ze szczelin opada, gdzie robi miejsce na wypełniacz.

Po ułożeniu kostki granitowej możemy ją zmyć, aby suchy beton na którym ją układaliśmy dostał wilgoci i powoli zaczął wiązać, a tymczasem wzmacnia nam szczeliny między kostkami granitowymi. Do wypełnienia szczelin możemy użyć żwir o frakcji dużego ziarna (0,2-0,5 mm), kruszywa granitowego, bądź zaprawy fugowej do bruku.

Stosując do fugowania żwir lub kruszywo należy pamiętać, że możemy między kostkami granitowymi ujrzeć trawę, mech, kiełki drzew. Uzupełniając kostki odpowiednimi fugami możemy ten problem na długie lata wyeliminować.

Pamiętajmy, że to my zabraliśmy naturze kawał ziemi i ona o nią walczy. Matka natura nie tylko od spodu próbuje przebić się przez warstwę folii, żwiru, suchego betonu, ale również od powierzchni narzuca nasiona drzew, krzewów itp.

Nie ma złych kamieni, są tylko źle zastosowane!

Zapraszamy do działu „Kostka granitowa”.